Akce Společně bez bariér získala pro Filípka Gemsu více než 19 tisíc korun

 

  Filípek se narodil 2013 v Ostravě jako úplně zdravé miminko. Bohužel ve 3 měsících se jeho vývoj zastavil a byl mu diagnostikován centrální hypotonický syndrom a akrální hypertonie DKK, Paroxysmalní syndrom Epilepsie, PMR, Atrofie mozku, Psychomotorická hluboká mentální retardace, Mikrocefalie, porucha zraku, částečná porucha sluchu, nově zjištěná mutace genu GRINN1, NS chronický zánět střev duodenu a Gastroesophageální reflux GER0.

  Akce byla velmi povedená a výtěžek, který se povedl vybrat, byl 16.300,- Kč. Na místě předal spolek Vratimovských Motorkářů dar ve výši 3.000,- Kč. Celková částka tedy byla 19.300,- Kč. Jsme moc rádi, že se povedla vybrat tak úžasná částka. Každému, kdo přispěl, patří velký dík.       

  Rovněž jsme připravili pro Filípka překvapení a nachystali jsme spanilou jízdu aut a motorek, kde Filípek byl v čele spanilé jizdy a jalo správný bojovník vedl celou kolonu, které se zúčastnilo 13 aut a 11 motorek.

  Děkujeme všem, kdo se účastnil této akce. Děkuji Spolku Vratimovských Motorkářů, děkuji Mustang Riders, kteří se zúčastnili a přijeli. Rovněž děkuji ostatním účastníkům, kteří přijeli a podpořili nás při této akci a děkujeme také Cauntry Salon Dubina, že nám umožnili uspořádat tuto akci.

  "Tato akce nebyla poslední a chceme s toho udělat dlouholetou tradici, která bude zde v Ostravě", řekl Jiří Kotáb, předseda spolku Život na plno a bez Bariér. .

 

===================================================================================================================================================

===================================================================================================================================================

 

 

 

MARCO SIMONCELLI ZEMŘEL

 

Smrtelná nehoda italského motocyklového jezdce Marca Simoncelliho poznamenala Velkou cenu Malajsie v královské třídě MotoGP. Jezdec Hondy ve druhém kole v pravotočivé zatáčce nezvládl řízení, se svým strojem upadl a do něj vzápětí najeli Valentino Rossi a Colin Edwards. Simoncelli zůstal bezvládně ležet, lékaři pak téměř hodinu bojovali o jeho život, v 10:56 SELČ však oznámili, že čtyřiadvacetiletý mistr světa z roku 2008 v kategorii do 250 ccm svým zraněním podlehl.

 

 

Počasí

Pánové, kdo se chystal o víkendu na projížďku přes krásně čisté Šance, nechť si nechá zajít chuť, takhle to vypadalo 14.4. ráno...

 

 

Šance

Jen pro zajímavost, nová značka na Šancích

 

 

 

 

 

Revolutionary HONDA Motors

 

Japonská HONDA po dlouhém procesu vývoje uvede na světový trh motocykl, který je poháněn PŘÍRODNÍM PLYNEM

 

Prototyp tohoto revolučního vynálezu můžeme vidět ZDE

 

 

Něco pro příznivce nafty

klikni pro detail

 

klikni pro detail

 

 

Konečně pořádná značka ;-)

 

 

Pozvánka na akci

klikni pro detail

 

Závodní lauf pro novou Hayabusu

   Japonská společnost Yoshimura, která se zabývá především tuningovými úpravami motocyklů a to od těch nejběžnějších až po ty nejnáročnější, uvedla na trh kompletní racingový výfukový systém pro Suzuki Hayabusa, model 2008.

   Tento výrobek od Yoshimury nahrazuje celý výfukový systém letošního modelu Suzuki Hayabusa. Nejmarkantnější změnou u masivního výfuku je úspora na váze. Váha 5,5 kg oproti 21 kg standardního dílu činí skoro 75 procent! Yoshimura potvrdila nárůst výkonu a točivého momentu, avšak o přesných číslech Japonci mlčí.
   Na výběr jsou čtyři možnosti koncovek. Nerez za cca 30 000 Kč, nerezové s titaniem (cca 32 000 Kč), z uhlíkových vláken (cca 34 000 Kč) a speciální Metal Magic - nerez s povrchovou úpravou vypadající jako karbon za 33 000 Kč.
   Všechny uváděné ceny jsou převedeny z anglických liber v aktuálním kurzu k poslednímu únoru 2008.

 

 

Streetfighter Hayabusa

   Anglická firma BSO Motorcycles chystá do prodeje další kit. Po úspěšné výrobě přestavbového kitu pro Hondu Fireblade se dostala na řadu Suzuki Hayabusa.

   Po prodejním zdaru a kladném ohlasu z řad vlastníků streetfighterového kitu na "fároše", nazvaný switch:BLADE, se v BSO dohodli, že přiíjdou na trh s dalším kitem, tentokrát pro Hayabusu. Kit bude vyroben opět v limitované edici sta kusů jako v přechozím případě.
   V zahraničních médiích byla prozatím publikována pouze tato skica, ale jak přislíbi Steve Atkinson (jenž je za výrobu kitu zodpovědný), během letošního roku bude zvěřejněno více, včetně fotografií prototypu.
   Již dnes si zájemci mohou kit "hayabusa:PROJECT" objednat. Prvních dvacet objednávek bude za garantovanou cenu 7 499 anglických liber. Nebo stačí vložit nevratnou zálohu ve výši deseti procent a částka zůstane také garantovaná. Cena dalších kusů bude nepatrně vyšší, záleží, o kolik se vyšplhají výrobní náklady během výroby. Jeden šťastlivec si však bude moci říci "A mám to zadarmo..." jako v jisté reklamě s kolem štěstí. Ve firmě totiž přichystají překvapení pro jednoho vylosovaného majitele v podobě vrácení celé kupní ceny.
   Použité materiály v kitu budou dle výrobce opět pouze špičkové, vlastníci se mohou těšit na trubkový rám z lehkých slitin hliníku včetně kyvné vidlice, na karbonové součásti a špičkově opracované komponenty.

 

 

MotoGP speciál: přehlídkové molo

   Do prvního startu Grand Prix v Qataru zbývá doslova pár týdnů, tak se tedy zatím podívejte na krásné nové stroje, které se tam představí.

   Podívejme se nejdřív na Stonerovu Desmosedici. Trubkový rám, kyvná vidlice z vysokotlace odlitého hliníku, přední vidlice Öhlins 42mm - upside-down, zadní centrální tlumič Öhlins s nastavitelným předpětím, komprese a tlumení při roztahování. Přední brzdy Brembo, čtyřpístkový třmen, dva 320mm karbonové kotouče, zadní brzda jednoduchý ocelový kotouč s dvojpístkovým třmenem. Suchá váha 148kg. Výfuk Termignoni. Objem motoru 799cm3, V4 vodou chlazený, úhel válců 90st, s výkonem více jak 200KS a maximálkou přes 310km/h. Rozvodový systém Desmosedici DOHC, 4 ventily na válec. Převodovka 6ti stupňová, kazetového typu, převod hnací síly řetězem, vícelamelová suchá spojka. Zapalování a distribuce paliva nepřímým vstřikováním Magneti Marelli.
   Honda je na technické informace Haydenovy RCV212 skoupá, takže víme jistě pouze suchou váhu 148kg a motocykl pohání motor vodou chlazený čtyřválec do V s výkonem přes 200KS.
   O Rossiho Yamaze M1 víme o něco víc. Váha 145kg. Motor vodou chlazený řadový čtyřválec, objem rovných 800cm3, s pěti ventily na jeden válec, DOHC. Výkon opět přes 200KS, rychlost více jak 320km/h. Převodovka šestistupňová kazeta s možnou změnou převodových poměrů. Zapalování Yamaha CDI s přepínatelnou palivovou mapou. Vícelamelová suchá spojka, převod hnací síly řetězem DID. Zdvojený hliníkový rám s nastavitelnou geometrií, přední vidlice upside-down Öhlins, zadní jednotka od stejného výrobce, obě jednotky plně nastavitelné. Přední brzdy 2 karbonové kotouče Brembo 320mm se čtyřpístky, zadní jednoduchá s dvojpístkem 220mm.
   A co Westova Kawasaki ZX-RR? Zapalování Screamer podle šéfa stáje ještě potřebuje doladit. Váha necelých 149kg. Objem motoru 798cm3, řadový čtyřválec, pneumaticky ovládané 4 ventily na válec, DOHC. Titanový výfuk, systém 4-2-1. Výkon (jak jinak) přes 200 koní, rychlost více než 300 km/h. Přední brzdy dva karbonové kotouče 314mm, radiální monoblok brzdič se čtyřpístky, zadní brzda ocelový chlazený kotouč 200mm s dvojpístkovým třmenem.

 

 

MotoGP za tmy

   Úspěšný noční test na Losail International Circuit v Kataru rozhodl: první závod příští sezóny MotoGP, Grand Prix Kataru 2008, se stane historicky první Velkou cenou, která se pojede za tmy. Přesněji řečeno ne za tmy, ale v noci. Před testem existovaly určité pochybnosti, zda závody za umělého osvětlení budou vůbec uskutečnitelné, protože Loris Capirossi testoval noční osvětlení na tomto okruhu již v roce 2006 a s výsledkem nebyla tenkrát úplná spokojenost. Tehdy šlo ovšem o zcela jiný druh světel. Nové osvětlení dodala americká firma Musco Lighting, která už má zkušenosti s osvětlováním velkých sportovních podniků, například Goodyear Thunderdome v Austrálii nebo ve slavné americké Daytoně. Ta je například osvětlena světly o síle 350 milionů lumenů s instalovaným výkonem 3 248 kW. I v Kataru se osvětlení od Musco Lighting ukázalo jako perfektní, podle vyjádření jezdců „jako by se jezdilo za dne“. Piloti neregistrovali žádné problémy s reflexy, odrazy nebo stíny, perfektně viděli na všechny vlajky i brzdné body. Nočního testu se zúčastnilo pět jezdců MotoGP na motocyklech svých značek: Loris Capirossi (Suzuki), Marco Melandri (Ducati), James Toseland (Yamaha), Anthony West (Kawasaki) a Alex de Angelis (Honda). Jeli ovšem na sériových motocyklech, protože MotoGP prototypy byly tou dobou na cestě do Malajsie na předsezónní testování. Loris Capirossi si vyzkoušel Géesixero, Toseland er-jedničku, Marco Melandri Ducati 1098 a tak dále. Objektivitu testování to ale nijak neovlivnilo, protože i na sériových strojích dosahovali piloti rychlostí blížících se 300 km/h a rozdíl oproti časům z MotoGP nebyl v podání těchto mistrů řídítek takový, aby se výsledky nedaly transponovat na MotoGP tempo. Sériovky se hodily i proto, že při testu byla plně osvětlená pouze část okruhu, pouhé tři zatáčky. Nasvětlení celého okruhu bude dokončeno v únoru 2008. Po několika odjetých kolech (celé testování trvalo zhruba půl hodiny) vyjádřili všichni zúčastnění piloti jednohlasný souhlas s tímhle revolučním krokem. Během testů se také simuloval případný výpadek sítě, a také tato zkouška dopadla úspěšně díky záložním systémům. Na závěr spokojený představitel Dorny, pan Carmelo Ezpeleta, který byl testu osobně přítomen, zdůraznil o jaký mezník v historii tohoto sportu se jedná a oficiálně potvrdil, že první závod příštího roku se pojede v záři reflektorů 9.března 2008.

 

 

Subaru na dvou kolech

   Stroj se jmenuje HS500sa a jeho motor pochází přímo z produkce koncernu Fuji Heavy Industries, jehož dceřinou společností je i Subaru. Jde o kapalinou chlazený jednoválec s obsahem 499 ccm a rozvodem DOHC, který byl původně vyvinutý pro americký Polaris, konkrétně pro jejich sportovní čtyřkolky.
   Motor je velmi lehké konstrukce a kdybyste ho dali na váhu, ukázala by vám pouhých 43 kg. Jak již bylo řečeno mělo by jít o motocykl japonský, ale když se podíváte pořádně, uvidíte některé znaky typické pro čínské konstrukce. A není divu, protože podvozek se v Číně kvůli snížení nákladů skutečně vyrábí. Dá se tudíž očekávat, že prohlášení výrobce o ceně, která má být více než příznivá, nebudou slova do větru. Na druhou stranu má stroj některé opravdu moderní prvky jako radiální brzdy nebo výfuk pod sedadlem.
   Udávaný maximální výkon motoru je 50 koní při 8000 ot/min, vrchol točivého momentu je v 7000 ot/min. To jsou hodnoty, které se příliš neliší od parametrů současných motorů podobné konstrukce od známých výrobců. Navíc by i vlastní motocykl měl mít mimořádně nízkou hmotnost a tak by jeho dynamické vlastnosti mohly být také velmi dobré. Rám sice vypadá poněkud předimenzovaně, ale hmotnost drží dole použitý materiál - hliník. Z hliníku je zároveň kyvná vidlice.
   Za projektem HS500sa stojí Kazuo Sasaki, který už má v motocyklovém světě jeden, byť nevydařený zásek. Šlo o pokus o znovuoživení Horexu jednoválcovým sportovním modelem Horex Ko-zaru 644 Osca, který byl poháněn motorem z Dominatora. Tento projekt ale skončil na jediném prototypu kvůli předpokládané ceně, která by se vyšplhala až na 880 000 Kč.
   Motocykl HS500sa by měl být na trhu již příští rok.  

 

 

Panolin

   Švýcarský výrobce maziv a olejů Panolin s téměř šedesátiletou tradicí v Miláně kromě své kompletní nabídky motocyklových maziv a přípravků představil zajímavou novinku v podobě dvou biologicky odbouratelných olejů - Panolin Off Road 4T Bio Race pro endura a Panolin Street 4T Bio Race pro silniční stroje. Výrobce zaručuje, že ekologické vlastnosti těchto maziv ani v nejmenším nesnižují jejich výkon. V dnešní době posedlé ekologií mohou takovéto argumenty i v motocyklové oblasti přijít velmi vhod.

 

 

Novinky Suzuki 2008

GSX-R 600 a GSX-R 750
   Fotky z Paříže odhalily nejen jejich novou tvář, ale i to, že je továrna podrobila podstatným změnám. Na první pohled je nová aerodynamická kapotáž se zajímavými předními světlomety. Potkávací světlo (uprostřed) je z obou stran obloženo dálkovkami, pod nimi jsou vstupy do přetlakového sání, kterými se tlačí vzduch do nejsilnějších motorů objemů 600 a 750, jaké kdy Suzuki udělala. Také výfuk doznal velkých změn. Je větší a vprostřed zlomený. Podle Suzuki jeho velikost byla podmíněna zvýšením výkonu za současného vyhovění emisním a hlukovým předpisům Euro 3. A to zalomení je zase kvůli co největšímu možnému náklonu. Nádrž je zvětšená na 17 litrů, komprese je u šestistovky zvětšená z 12.5:1 na 12.8:1, u 750 je beze změn. Ale největší novinkou je systém S-DMS (Suzuki Drive Mode Selector), díky kterému si můžete za jízdy hrát se třemi přednastavenými mapami motoru, měnícími jeho projev a výkon. Dále je zmodernizované vstřikování SDTV, přičemž osvědčené věci jako titanové ventily (jen s jedinou pružinou), přívěra výfuku SET, antihopingová spojka nebo radiální přední čtyřpístková Tokica zůstávají. Pérování vpředu i vzadu je od Showy, vzadu dokonce odděleně pro velkou a malou rychlost stlačování. Plně nastavitelné jsou i stupačky, a to do 14 poloh. Další technická vymoženost je elektronicky řízený tlumič řízení, který mění svou charakteristiku v závislosti na tom, jak rychle právě jedete. A nejlepší zpráva nakonec: celý tenhle paket váží jen 163 kg.
DR 125 SM
   Dnešní mládež už nemá zájem pouštět se do přeplněných ranních prostředků MHD a tlačit se tam s důchodcema. A tak jim továrny připravily zmenšeniny velkých motorek. Suzuki jim pro rok 2008 připravila také jednu, DR 125 SM. V DR 125 SM si vrní čtyřtakt o objemu 124 cm3 se vstřikováním DCP-FI a katalyzátorem, který plní Euro 3. Takže žádný smrádek, žádný spálený olej z výfuku a také suprově nízká spotřeba. O chlazení se stará kromě vzduchu i olej, který je stříkán zespoda na píst a tím jej chladí. Kola jsou 17palcová s ráfky Excel, obutá do silničních Pirellek, která brzdí jako talíř velký přední brzdový kotouč o průměru 250 mm s brzdou Nissin.  

 

 

Novinky Kawasaki 2008

ZX-10R Ninja.
   Pro nastávající rok si dali v Kawasaki za cíl přijít s výkonným superbikem, jehož motor i podvozek by dokázal uspokojit závodního jezdce v kombinaci prvotřídního streeta určeného všedním jezdcům. Takové vyvážení vlastností je vskutku delikátní záležitost, výzvou pro všechny jejich inženýry, kteří jsou mimo jiné zodpovědní za každou šestistovku a litrového supersporta od roku 2003. Navíc zkušenosti z továrního závodního úsilí dává velkou šanci, že by se jim to mohlo povést.
   Co slibují v Kawasaki: „Výsledkem je výjimečně komunikativní motocykl, který poskytuje oboustranný dialog mezi jezdcem a jeho strojem, tak jak to vyžadují profesionální závodníci. Obsazení ZX-10R na závodní okruhy byla zkouška ohněm. V tomto nic neodpouštějícím prostředí se dostalo stroji několika lekcí. Výsledkem je jeho ideální rovnováha, která jezdce uspokojí a kterou také vyžadují. Japonský superbiker Akira Yanagawa dotlačil motor a rám do oblasti jejich maximálního výkonu. Součástky, které se setkaly s Yanagawovým schválením, byly poté vyzkoušeny na testovacím motocyklu, vyladěny a znovu testovány na soutěžním okruhu. Tento proces byl neustále opakován po celou dobu vývoje nove ZX-10R.“
   Tolik oficiální komuniké. Na první pohled jde o novou generaci Ninji. Píše se o ní jako o nejostřejším civilním supersportu. Oproti předchozím povětšinou „zeleným raketám“ ztratila na kulatosti a ubrala lehce na oblečení. Výfuk se vrátil na místo tam, kde jsou všichni ninjisté zvyklí, dolů na pravou stranu. Tvar koncovky ladí k jejím hranatým tvarům. Změn doznala i maska a dvojice předních světlometů. Ty jsou nyní o malinko větší. Netradiční je umístnění předních blinkrů, jsou jakoby nalepeny ke stopkám zrcátek. Změnila se i ergonomie posedu, jezdec je tlačen více dopředu. Na předních nitridovaných USD vidlicích jsou stále pro kawu typické vykousané 310 milimetrové kotouče, doplněné čtyřpístkovými radiálními třmeny Tokico. Nová je i na první pohled masivní kyvná vidlice. Zadní brzdu tvoří 220 milimetrový kotouč s jedno-pístovým brzdičem.
    Srdcem motocyklu je kompletně přepracovaný, řadový šestnácti-ventilový vodou chlazený čtyřválec, jehož výkon zatím Kawasaki tají. Už teď je ale jasné, že se v odlehčeném pouzdře bude prohánět více jak 184-hlavé stádo koní. Nárůst síly ve vyšších otáčkách by se měl konat i bez obětování výkonu ve středním pásmu. K tomu všemu dopomáhá nový sekundární vstřikovací systém, výměna oválné škrtící klapky a obnovení tvaru sacích kanálů. Nasávání proudu vzduchu je také přepracováno, airbox je větší a došlo i na změnu tvaru sacího potrubí. Nový výfukový systém snížil emisní a hlukové hodnoty.
   Ani na převodovce nezůstalo jediné nedotčené ozubené kolo. Převodový poměr byl změněn u jedničky, čtyřky a pětky. Zadní rozeta dostala o jeden zoubek navíc. O správnou trakci se postará vylepšený zapalovací systém, který pomáhá s přenosem kroutivého momentu v závislosti polohy škrtící klapky, zařazenému rychlostnímu stupni a otáčkám motoru. Tyto změny udělali z nové ZX-10R v podstatě „race-ready“ stroj.
   Nová Ninja působí z fotografií spíše jako úžasné sportovní náčiní určené na okruh než do běžného provozu. Nakolik se Kawasaki podařilo splnit proklamované vyváženosti a univerzálnosti si musíte počkat do doby reálného testu. Příště vám krátce představíme tu nejmenší z rodiny Ninja, u nás premiérovou 250R.  

 

 

Novinky Honda 2008

CBR 1000 RR Fireblade
   Honda starého Blada od základu překopala. Nový je design, podvozek i motor. O novém Bladu Honda říká, že nejdřív dostali slovo konstruktéři, aby mu vtělili funkčnost a použitelnost pro závodění a teprve potom na ní začali vyšívat designéři. Při konstrukci měli inženýři nejen co nejvíc snížit těžiště a zlepšit aerodynamičnost, ale také se pořádně podívali na zoubek centralizaci hmot. Nový motor je lehčí o 2,5 kg (!), ale o výkon ho to rozhodně nepřipravilo. Z objemu 999 cm3 dostali velmi slušných 178 k při 12 000 ot/min. Tento výkon pomáhá krotit i nový elektronicky ovládaný tlumič řízení. Přední část kapotáže je viditelně kolmější, blinkry jsou integrované do zpětných zrcátek. Povšimněte si také zajímavě řešeného výfuku, který si u Hondy určitě vypůjčili z MotoGP. Sedlo řidiče je podstatně delší, ovšem na úkor sedla spolujezdce. Holt ta pěkná blond slečinka nebo jiná figura sloužící jako spolujezdec si toho pohodlí už moc neužije. Celková hmotnost se všemi náplněmi je 199 kg. Nového Blada můžete mít v libovolném barevném provedení, pokud si ovšem vyberete z černé, bílé nebo červené.

CBF 600/CBF 600 S
   Nová CBF je na pohled hodně podobná své předchůdkyni, zřejmě byl původní design uznán dostatečně nadčasovým. Hlavní změny se ovšem udály uvnitř. CBF, kříženec CBR 600 R a Horneta, má z CBR 600 R 2007 vypůjčený motor, který je o 5 kg lehčí než u předchozího modelu. Má snížené maximální otáčky, zkrácené tři kvalty (3, 4 a 5) - to kvůli lepší akceleraci - a ve výsledku má vynikajících 78 koní. Z Horneta si zase vypůjčil nový hliníkový páteřový rám, kterým se sundalo dalších cca 8 kg hmotnosti. Z předcházejícího modelu zůstalo zachováno třípolohově výškově seřiditelné sedlo. CBF 600 2008 je také ve verzi s typickým hondím integrovaným brzdovým systémem CBS a s ABS. Zajímavé je, že Honda přesouvá výrobu i tak důležitých modelů do Evropy, konkrétně v případě CBF 600 do Itálie.

XL 700 V Transalp
   Po sedmi letech vhodila Honda do ringu nového Transalpa. Znalce nejvíc bací do očí přední kolo, kde místo jednadvacítkového ráfku dostal devatenáctipalcový. Tím Honda jednoznačně posílá nového Transalpa víc na silnici na úkor pouštního terénu, ze kterého původní model v roce 1987 na vlně dakarských úspěchů vzešel. Velké věci se udály i v designu. Motorka je nyní celkově štíhlejší a modernější, novou dominantou je přední, skoro kulatý světlomet a moc hezky a moderně je vyřešené je zadní světlo. Nádrž s obsahem sníženým na 17,5 l (z 19) se zúžila a tím pádem i sedlo řidiče. Nový dvouválec do V má objem 680 cm3 a se vstřikováním PGM-FI a nyní čtyřmi ventily na válec (dříve 3) dává maximální výkon 60 koní při 7750 ot/min. Plně natankovaný motocykl váží 214 kg, což je o 1 kg méně než předchozí model. A té menší nádrže se nemusíte obávat. Díky vstřikování se podstatně zlepšila spotřeba paliva a tak se reálný dojezd ve skutečnosti ještě zvýšil. Vyrábět se bude v továrně Hondy ve Španělsku.

 

 

Novinky Ducati 2008

Ducati 848
   Na výstavě v italském Miláně domácí Ducati vytáhla další bombu, Ducati 848. Je to taková malá odnož velké 1098, ale vlastně jakápak odnož – technicky i velikostně vůbec nezaostává a v kategorii „litrový výkon“ dokonce nechala „velkou božskou“ doslova v prachu za sebou. Make-up nové „Dukny“ je velmi podobný velké ségře, ale 848 dostala vícero upgradů pod kůži. Nejlepší zprávou je motor – oproti 748 o 100 kubíků zvětšená Testastretta Evoluzione. Údaj točivého momentu hovoří o hrozných 96 Nm při 8250 ot/min, ale nad jejím výkonem valíme bulvy: 134 koní! To je jen o 5 koní méně než měla 999 a o celých 30 k víc než u předchůdce 748! A jen o koně míň, než měla mocná Suzuki TL1000R. Přímo revoluční je použití mokré spojky. Ordinérní dukatisti budou sice mít svůj vlastní názor, ale my si přesto myslíme, že je to krok kupředu. Dalším rozdílem mezi 1098 a 848 jsou brzdové třmeny Brembo. Nejsou to sice ty samé brzdové třmeny jako na 1098, kde jsou použity brzdy specifikace GP, protože ty jsou poměrně drahé. Z tohoto důvodu se konstruktéři a vývojáři rozhodli použít levnější třmeny, aby se cena 848 nevyšplhala do neprodejné cenové kategorie. Kola jsou Marchesini s Y-paprsky, stejná jako na 1098 s tím rozdílem, že zadní ráfek je konstruován na rozměr 180/50-ZR 17 namísto 190/70. Nová 848 bude k dostání ve dvou barevných provedeních: červená s červeným rámem a netradiční bílá s tmavošedivým rámem.

Ducati Monster 696
   Na té samé výstavě představila Ducati i zcela nového Monstera. V 15 leté historii Monsterů je to jedna z největších modernizací. Ducati se vynasnažila, aby ani nový Monster nepřišel o svoji naštvanou figuru s dopředu nahrbeným designem zvýrazněný nízko posazeným reflektorem. Přesto má nádrž nový tvar s novými bočními plastovými kryty, které jsou vymyšlené tak, abyste si je mohli u svého dealera pořídit v jiné barvě nebo různě vytuněné. Motor je v podstatě stejný jako na předchozím Monsteru 695, ale výkon rapidně vzrostl ze 72 na 80 k a krouťák narostl o 11% tedy na 69 Nm. Ducati i u tohoto Monstera použila mokrou spojku. Design Desmosedici opsal trochu i Monster, konkrétně jeho rám, který kombinuje typickou červenou příhradovou konstrukci vepředu s hliníkovým rámem vzadu. Tahle liposukce zeštíhlila nového Monstera o 5 kg, takže nyní váží pouhých 163 kg. Ducati opatřila Monstera novou masivní hliníkovou kyvnou vidlicí a radiálními brzdami. Budíky už jsou plně digitální a také podlehly kouzlu MotoGP, jako na 1098. Najdete tady ukazatel rychlosti, otáčkoměr, hodiny, teploměr oleje a dokonce i výstrahu, která vám říká, že máte vykonat návštěvu u chlapců v servisu. Nízké a úzké sedadlo přispívá k lepšímu ovládání.

 

 

Automatika pro náročné

   Společnost Honda Motor Co představila v Tokiu novou automatickou převodovku pro motocykly uváděnou jako HFT (Human Friendly Transmission), tedy uživatelsky přívětivou. Převodovka pracuje na hydraulicko-mechanickém principu s plynule měnitelným převodem a má nabízet mimořádně vysoký komfort jízdy. Poprvé bude použita u nového motocyklu DN-01, který se dostává i na náš trh.

   Převodovka HFT má nízkou hmotnost a kompaktní rozměry, což jsou nutné parametry pro motocykly. A především umožňuje možnost volby ze dvou plně automatických režimů řazení (pro běžnou jízdu a pro sportovní jízdu) a také manuální režim se šesti rychlostními stupni. Nabízí tedy jedinečný zážitek od uvolněné jízdy až po aktivní a sportovní jízdu s přímou odezvou na ovládání plynu.
   V základním uspořádání je systém tvořen olejovým čerpadlem pro přeměnu síly motoru na hydraulický tlak a olejovým motorem pro přeměnu hydraulického tlaku zpět na sílu na výstupu. V obou případech je použito více pístů, rozváděcí ventil a unášecí deska pro zajištění funkce pístů, přičemž válce jsou integrované do výstupního hřídele tvořícího charakteristickou konstrukci HFT. Jako první na světě nabízí mechanismus uzamykání u hydraulicko-mechanické převodovky s plynule měnitelným převodem. Tento uzamykací mechanismus pomáhá při jízdě snižovat ztráty účinnosti a přispívá tak ke snižování spotřeby paliva.  

 

 

Stoner dostal Hypermotarda

   Po neskutečné sezóně, kdy Casey Stoner dokázal porazit Valentina Rossiho, byl tento nový mistr světa při příležitosti otevření nového dealerství Ducati v Melbourne po zásluze odměněn milým, překvapivým bonusem, který mu věnovala značka Ducati – Hypermotardem. Divíte se? Pravda, asi si všichni vzpomínáme na úvod letošní sezóny, na to jak se Ducati na rovinkách přesypala přes veškerou konkurenci jako by snad ani žádná neexistovala. Jenže Stoner pak odváděl mimořádné výkony i zatáčkovitých pasážích, kde to zdaleka není o motoru a dokázal že má i pevné nervy, když se nesložil ani pod silným Rossiho tlakem. Prostě kombinace Stoner/Ducati/Bridgestone byla letos k neporažení. Ale kde se tady tenhle australan vlastně vzal? Jeho začátky nejsou obecně známé a přitom jasně ukazují, co je to ten Stoner za megatalenta. Narodil se 16. října 1985 v australském zapadákově Kurri Kurri. Vůbec první závod – dirttrack - jel ve čtyřech letech na Yamaze PW. Svůj první závod vyhrál v devíti letech a než mu bylo 14 let, stačil vyhrál 41 titulů. Ne závodů, titulů. Ve dvanácti ukázal, z jakého je těsta. O jediném víkendu závodil v pěti různých kategoriích různých kubatur. V každé se jelo sedm rozjížděk. To máme vážení celkem 35 závodů za jediný den! A 32 z nich vyhrál! Za ten víkend se rozdělovalo pět australských titulů a z toho jich Casey Stoner vyhrál - všechny. V Austrálii nemůžete závodit na silnici, dokud vám není 16 let. A tak se v Caseyho 14 letech ukázalo, z jakého těsta jsou pro změnu jeho rodiče – tatík sbalil kufry a celou rodinu, a v roce 1999 se přestěhoval do Anglie. Důvod? Tady se mohlo závodit od 14! Ale pak to šlo ráz na ráz. V roce 2000 vyhrál anglický Aprilia Cup, od roku 2003 jezdil 125 ccm GP pod Luciem Cechinellem na Aprilii, rok na to na KTM v Red Bull týmu. V roce 2005 přestoupil do dvěpade, ale kvůli jedinému pádu v domácí GP tehdy zůstal druhý za Pedrosou. Z dvěpade šel hned do MotoGP. Tady se chvíli spekulovalo, že půjde k Yamaze, ale nakonec zakotvil u Hondy. Od ní přešel k Ducati, ale tuhle historii už znáte.

 

 

Pozvánka

klikni pro detail

 

 

Kvůli úplatkům zatčena polovina policejního oddělení

   Deset policistů obvodního oddělení ve Vratimově u Ostravy bylo zatčeno kvůli podezření z braní úplatků. Spolu s nimi skončil v cele předběžného zadržení také jeden strážník z nedalekého Šenova. Podle Inspekce ministra vnitra policisté kontrolovali řidiče motorových vozidel, od kterých vybírali pokuty, aniž by jim vydávali pokutové bloky.

   Všichni zatčení jsou řadoví policisté. "Prověřování nasvědčuje tomu, že se různou formou účastnili či podíleli na nejméně devatenácti zadokumentovaných případech trestné činnosti. Od srpna do září 2007 inkasovali finanční částky v řádu tisíců korun," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

   Zadržení policisté jsou podezření z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Okresní ředitelství teď pracuje na tom, jak zajistit chod obvodního oddělení a pravděpodobně na místa zatčených policistů přesune některé jejich kolegy z jiných oddělení.

 

Zbyla polovina oddělení

   "Okresní ředitel policie ve Frýdku - Místku činí příslušná personální opatření vůči podezřelým policistům. Zmíněná personální opatření sníží počet policistů obvodního oddělení Vratimov na polovinu," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

   "Teď na toto téma probíhají porady a nechtějte po mne proto žádné vyjádření," řekl okresní policejní ředitel z Frýdku-Místku.

   Inspekce ministra vnitra předala trestní spis s návrhem na zahájení trestního stíhání příslušné státní zástupkyni.

 

Další policisté v síti ministerské inspekce

   "Další úspěšně realizovaný případ ze strany Inspekce ministra vnitra dokazuje nový styl práce a tím potvrzuje jednu z vládních priorit, kterou je boj proti korupci," uvedl k případu ministr vnitra Ivan Langer.

   "Chápu, že pro veřejnost je to nepříjemné sdělení, ale na druhou stranu dobrá zpráva, že jsme postoupili v boji proti těmto nešvarům v policii a očišťujeme ji od těch, kdo kazí její dobré jméno," dodal Langer.

   Podobné případy Inspekce ministra vnitra řešila v březnu letošního roku, kdy předala k trestnímu stíhání 11 policistů Dopravního inspektorátu okresního ředitelství Policie ČR v Kladně.

   "V dubnu letošního roku předala inspekce státnímu zástupci návrh na zahájení trestního stíhání 3 policistů z Oddělení cizinecké policie Jeseník a v červenci zadržela 4 pražské dopravní policisty podezřelé ze zvýhodňování asistenční služby," dodala Malíková.

 

 

Pozvánka na akci

klikni pro detail

 

 

Dálniční známka příští rok zdraží o sto korun

   Známky pro užívání dálnic v České republice zdraží od ledna příštího roku o více než 10 procent. Dálniční známka pro osobní automobily bude stát 1000 korun, v roce 2007 stála 900 korun.

   "Zdražení o deset procent považujeme za adekvátní. Navíc naposledy jsme zdražovali v roce 2003," řekl Novinkám mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

   Zároveň dodal, že důvodem zvýšení ceny kupónů je také snaha získat více peněz na dopravní infrastrukturu. Letos vybral stát na kupónech přes dvě miliardy korun. "Zdražením mimo jiné kopírujeme inflaci," dodal mluvčí.

   Pro nákladní automobily nad 3,5 tuny se cena zvýší ze současných 7000 na 8000 korun. Zdraží také krátkodobé kupóny.

 

Ceny dálničních kupónů od ledna 2008 (v Kč)

osobní auta:

rok 2007

rok 2008

roční

900

1000

měsíční

300

330

7denní

200

220

auta nad 3,5 tuny:

roční

7000

8000

měsíční

1750

2000

7denní

650

750

 

   Formálně musí změnu cen schválit ještě vláda. Novela jejího nařízení by měla vstoupit v platnost 1. prosince, aby se dodržel obvyklý přesah platnosti ročních kupónů. Nové začínají platit už v prosinci,  ty předcházející přestávají platit až na konci ledna.

   Nákladní auta nad 12 tun platí použití dálnic mýtným systémem. Za jeden kilometr je sazba v průměru 4,05 Kč. Mýtné v budoucnu zřejmě čeká i osobní auta. Termín, kdy úplně vymizí dálniční známky, nebyl zatím stanoven, zřejmě to nebude dříve než v roce 2012.

   Řebíček už také dříve řekl, že bude prosazovat, aby od roku 2009 platila mýtné auta už od 3,5 tuny.

 

 

Poslanec Šeich chce změnit bodový systém

    Poslanci ODS David Šeich a Eva Dundáčková založili expertní skupinu, která chce připravit změnu bodového systému pro řidiče. Dle jejich tvrzení nový silniční zákon nedokázal zvýšit bezpečnost na silnicích a zbytečně šikanuje řidiče. Spolu s několika dopravními experty a ve spolupráci s ministerstvem dopravy proto hodlají připravit změnu příslušného zákona.

   Šeich má pádný důvod změnit bodový systém, neboť loni ho policie  přistihla, když řídil opilý. Důsledkem toho přišel na 14 měsíců o řidičský průkaz. Brněnští strážníci mu při dechové zkoušce zjistili, že má v krvi asi 2,4 promile alkoholu. Šeich ale nyní tvrdí, že bodový systém nekritizuje z osobních důvodů. Patřil prý k jeho hlasitým kritikům již v době, kdy ho Sněmovna schvalovala.

    Expertní skupina, která vznikla z Šeichovy iniciativy, se chce mimo jiné zaměřit právě na řešení problému alkoholu a drog za volantem. Zavést chce přísnější postihy pro začínající řidiče a posoudit chce i možnost vydávání řidičského průkazu "na zkoušku".

Bonusové body podobně jako v Německu

   Dalším návrhem je zavedení bonusových bodů. Řidiči by podobně jako v Německu mohli své trestné body umazávat například tím, že absolvují kurzy nebo pohovor s psychologem. Ze zákona by podle Šeicha a jeho kolegů měly zmizet také několikanásobné tresty, kdy je řidič za jeden přestupek trestán pokutou, odejmutím řidičského průkazu a ztrátou bodů. Zlepšit by se podle skupiny měla práce dopravní policie a úřadů, bez níž se zpřísnění silničního zákona míjí účinkem.

    Členy expertního týmu jsou mimo dvou předkladatelů též dopravní experti Stanislav Huml a Josef Mikulík, Karel Pospíšil z Ústředního automotoklubu a automobilový závodník Jiří Volf. Skupina chce přípravu novely silničního zákona koordinovat s ministerstvem dopravy.

    Nový silniční zákon zavedl tzv. bodový systém a zároveň přísnější postihy pro neukázněné řidiče. Počet dopravních nehod se za letošní první pololetí se oproti srovnatelnému loňskému období sice snížil, ale zvýšil se počet jejich obětí.

 

 

Řidiči bez espézetky se mohou vyhnout pokutám

   Již týden platí přísné postihy pro řidiče, kteří si zakrývají své poznávací značky nebo dokonce jezdí úplně bez nich, aby byli v případě dopravního přestupku pro úřady anonymní. Změna však v praxi asi žádné výrazné zlepšení nepřinese, pokud policisté nebudou důsledně zadržená auta ihned odstavovat a řidiče posílat domů pěšky.

   Jak totiž Právo upozornil Josef Mihálik z pražského odboru dopravně-správních agend, bude těžké neukázněného řidiče pokutovat, protože úřad mu nemůže dokázat, že jezdí bez značky úmyslně.

    Místo 15tisícové pokuty a ročního zákazu řízení tak hříšník může jezdit dál, pouze si dojde pro novou espézetku. Řidiči nejde dokázat, že značku např. během jízdy neztratil.

   "To nelze brát všechno šmahem, jako že jezdí schválně bez značky. Něco jiného by bylo, kdybychom dostali od policie hlášení, že byl při jízdě bez espézetky chycen v průběhu několika dní opakovaně. Pak je to jasné. Ale nemohu hned někomu trhat hlavu za to, že mu značka upadne a on ji ztratí," vysvětlil Mihálik.

   Novou úpravu kritizuje také v tom, že zakazuje řidiči pokračovat v jízdě v okamžiku, kdy mu značka během cesty upadne. Řadě lidí to může přinést zbytečné potíže, protože se pak nebudou moci vrátit domů jinak než autobusem nebo vlakem. "Je to na hlavu, člověk se přece nějak domů dostat musí," nechápe Mihálik.

 

 

 

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích

   Řidiči se už nebudou muset bát, že za neoprávněné stání na místě pro invalidy přijdou na rok o řidičský průkaz. Tuto a další změny přináší tzv. technická novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.

   Zcela nově budou řidiči od 22. srpna muset počítat s tvrdým postihem za chybějící, zakrytou, nečitelnou nebo jinou než přidělenou registrační značku. Za to bude roční zákaz řízení a pokuta až 10 tisíc korun, řekl Právu mluvčí ministerstva dopravy (MD) Karel Hanzelka. Vítanou změnou naopak je, že pokuta až 50 tisíc korun přestane hrozit cyklistům a ostatním řidičům, kteří sami sobě způsobí při nehodě újmu na zdraví. Řidič, jenž zraní sobě blízkého člověka, se na přání postiženého bude moci vyhnout trestu. A Česká pošta přijde také o výjimku, která jejím vozům umožňovala zastavit i tam, kde je to pravidly zakázáno. MD připouští, že vzhledem k tragickému vývoji nehodovosti v ČR by byly potřebné mnohem zásadnější změny motoristické legislativy. Vždyť za letošních prvních sedm měsíců zemřelo na silnicích 612 lidí, o pětinu více než za stejné loňské období. Jen za uplynulý víkend zahynulo při dopravních nehodách 13 lidí. Přitom od 1. července 2006 je v Česku zaveden bodový systém postihu neukázněných řidičů, který měl počet mrtvých podstatně snížit.

Co se od 22. srpna změní v pravidlech
   Za neoprávněné stání na parkovišti pro invalidy už nepůjde udělit roční zákaz řízení. Zůstane však pokuta až 10 000 Kč.
   Pokuta až 50 000 Kč už nebude hrozit cyklistům a ostatním řidičům, kteří sami sopbě způsobí při nehodě újmu na zdraví.
   Zruší se výjimka pro řidiče poskytující poštovní služby.
   Za chybějící, zakrytou, nečitelnou či jinou než přidělenou registrační značku bude roční zákaz řízení a pokuta až 10 000 Kč. Body se za to ale udělovat nebudou.

   Na otázku, co s tím hodlá MD dělat, odpověděl Hanzelka: Začneme s přípravou velké novely zákona o provozu na silnicích. Počkat ale ještě musíme na bilanci nehodovosti za oba prázdninové měsíce. Ministr dopravy Aleš Řebíček se chce co nejdříve sejít s novým šéfem dopravní policie ČR Martinem Červíčkem, který 17. srpna vystřídal v této funkci Zdeňka Bambase. Dopravní policie totiž už vypracovala vlastní návrh změn v motoristické legislativě. V září pak MD ustaví odbornou komisi, v níž kromě ministerských úředníků budou zástupci policie, autoškol, silničních dopravců i dopravní experti z vysokých škol. Není vyloučeno, že v příštím roce předloží Řebíček vládě návrh zcela nového zákona o provozu na pozemních komunikacích, uvedl Hanzelka. Na dotaz, zda MD nadále uvažuje o takových kontroverzních změnách, jako je neomezená rychlost na vybraných dálničních úsecích, či zvýšení hranice pro automatické odnětí řidičského průkazu z 12 na 18 bodů, Hanzelka odpověděl: Neopouštíme nic, ale nejprve to musí důkladně posoudit zmíněná komise. Potíže s výmluvami na osobu blízkou. Největší podíl na vážných dopravních nehodách i udělených bodech mají mladí řidiči s krátkou praxí za volantem. MD proto uvažuje o zavedení řidičáku na zkoušku. Ten by obdrželi absolventi autoškol jenom na dva roky. Definitivu by pak získali pouze v případě, že ve zkušebním období neporuší často dopravní předpisy. MD chce rovněž dosáhnout, aby se řidiči nemohli vyhýbat postihu tvrzením, že vůz neřídili oni, ale osoba jim blízká. Budeme to konzultovat s Ústavním soudem. Například policie navrhuje, aby statut osoby blízké zůstal jen pro trestné činy, a za běžné dopravní přestupky byl při nezjištění řidiče postihován vlastník vozidla, informoval Hanzelka. Ministerstvo dopravy se ovšem netají tím, že velká novela zákona o provozu na silnicích bude během na dlouhou trať. S opravdu zásadními změnami motoristické legislativy lze tedy reálně počítat nejdříve v roce 2009.

 

 

 

 BMW a sport

  Už před nějakou dobou se prosáklo, že BMW chystá ostrý soutěžní motocykl. Vše se potvrdilo, když mnichovská továrna ukázala své Sportenduro 450 v plné zbroji a červeno-modro-bílých barvách jen pár dní předtím, než se poprvé veřejnosti ukázalo v akci na MS v enduru ve španělském Puerto Lumbreras. Že chce BMW skutečně proniknout do soutěžního off-road světa je poznat i z toho, že do role jezdců angažovala známé osobnosti, Joëla Smetse a Saschu Eckerta. Na stroji jsou patrné zajímavé postupy, např. společná osa zadní kyvné vidlice a pastorku sekundárního řetězu. Není to však jediná sportovní novinka, další ukázala továrna během závodu 24 hodin Le Mans. Tentokrát šlo o superbike BMW boxer (určený speciálně pro vytrvalostní závody. Vzduchem chlazený dvouválec má zatím výkon 130 k/9500 ot/min a hmotnost 195 kg. Oficiálně bude motocykl představený na pařížské motocyklové výstavě letos v září.

 

 

 

Street Triple 675

    Pro milovníky anglické techniky přinášíme zprávu, že Triumph představil nového konkurenta pro Kawasaki Z 750 a Hornet 600. Přesně mezi nimi je objemem novinka z ostrovů, Triumph Street Triple 675.Tradiční tříválcový řadový motor má výkon 106 koní. Zatím jen pro představu, na západ od našich hranic by měl být k dostání za 8000 eur. Na první pohled je vidět, že Street Triple našel svůj vzor v litrovém modelu Speed Triple. Právě proto se tomuto naháči přezdívá také Baby Speed Triple.

 

 

 

Hybridní eCycle

   Severoamerická firma eCycle a Maschineart představila koncept hybridního motocyklového motoru s benzínovým a elektrickým pohonem. Rám a zadní jednoramenná kývačka jsou vyrobeny z hliníku, zajímavé je např. i řešení jednoramenného zavěšení předního kola. Motocykl má hmotnost 100 kg a je schopen vyvinout rychlost až 130 km/h. Více informací najdete na adrese http://www.machineart.com. Motocykl byl navržen hned ve třech designérských provedení.

 

 

 

Tam, kde fyzikální zákony neplatí...

   Že jsou vidět při závodech MotoGP krásné souboje, není třeba zdůrazňovat, ale co se někdy podaří zachytit fotografům, stojí za zmínku (popření fyzikálních zákonů - Dani Pedrosa v akci)!

 

 

 

Když zasvítí slunce prudce...

   Určitě jste již někdy řešili otázku, zda si koupit tmavé hledí na přilbu. Klasické sluneční brýle narvané uvnitř helmy zpravidla moc komfortu nenabízí, zvláště v kombinaci s kuklou. Nejen že vám uberou už tak omezený výhled do stran, navíc většinou začnou brzy tlačit.
   Klasická náhrada za tmavší plexi je to nejsnazší, ale ne zrovna nejlevnější řešení. Po počátečním okouzlení z sexy iridiového hledí, které zajisté přidá „racing look“, přicházejí první ale: Návrat z výletu se může protáhnout do pozdně večerních hodin a vy zjistíte, že pořádně nevidíte. Je více než jisté, že originální čiré hledí máte v tu chvíli doma. Riziko poškození náhradního plexi při převozu je veliké, jeho tvar si o to přímo říká. Také nerudovská otázka „Kam s ním?“ rozhodne, že si ho s sebou nejspíš nevezmete.
   V prodejně čtyřkolek v Rudné u Prahy jsem objevil na pultě ve stojanu cosi, co vzdáleně připomínalo lyžařské brýle. Jen tomu chyběl rámeček a pásek okolo. Majitel obchodu mi vše vysvětlil a následně během pár vteřin brýle namontoval. Pomocí dvou bočních a jedné vrchní spony se přichytnou mezi skořepinu a výstelku helmy.
   Na výběr máte tři možná tónová zabarvení: kouřově modré, zrcadlově stříbrné a iridiově modré. K dostání je i s čirým zabarvením, vhodné jako náhrada za plexi do otevřených helem. Velikosti jsou dvě, 240 mm a 279 mm dlouhé. Všechny mají 100% UV filtr. V době testu byly k dispozici pouze kouřově a iridiově modré brýle ve velikosti 240 mm.
   V igelitovém pytlíku dostanete samotné brýle, tři sponky na uchycení, transportní sáček a textový návod. Kromě upozornění, že byste neměli používat tmavé brýle v noci, vás bude určitě zajímat jak se mají správně čistit. Stačí na to pH neutrální mýdlo a vlažná voda. Doleštit je můžete jemným hadříkem, který nepouští chlupy.
   Uvnitř helmy nijak nepřekáží a neubírají výhledu. V parných dnech a v menších rychlostech můžete jet i s otevřeným hledím, brýle drží poměrně pevně. Samozřejmě pokud nepotkáte přerostlého čmeláka ve stovce, ten by vám zřejmě z brýlí udělal kontaktní čočky.
   Nejtmavší iridiově modré poskytují překvapivě dobrý výhled i ve stínu, nejsou tak radikálně tmavé, jak by se mohlo zdát při pohledu zvenku. Na těchto brýlích bohužel vynikají všechny otisky prstů a jiné šmouhy, které naděláte, když je řádně nevyčistíte. Doporučuji obezřetnost při čištění, umýt prsty jemným mýdlem pod proudem vlažné vody, okapat a nechat uschnout.
   Světlejší alespoň navenek se tváří kouřově modré brýle. Obával jsem se, že na přímém slunci neposkytnou takový komfort pro oči jako předchozí testované. Zbytečně. Dokonce přímý pohled do sluníčka nedělá problém. Na údržbu jsou o něco lepší, nicméně pokud trváte na perfektním výhledu, musíte si dát práci s jejich vyleštěním. Narozdíl od oněch předchozích se to dá jemným hadříkem zvládnout. Tyto brýle se dají použít i večer, i když výrobce to nedoporučuje.
   První nevýhodu zjistíte v okamžiku, kdy si chcete zavěsit přilbu na zrcátko skrz otevřené hledí. Tím je samozřejmě bleskurychle z helmy demontujete. Povedlo se mi to hned na poprvé. Naštěstí zůstaly viset za horní sponku. Transportní obal je užitečná věc za předpokladu, že se tam ty brýle skutečně vejdou. Bez problému je do obalu dáte jen bez nasazené horní sponky. Riziko následného ulomení nebo ztráty se tak zvyšuje. Pokud sponku dáte do obalu společně s brýlemi, koledujete si o možné poškrábání. U levných helem, které mají výstelku napevno přilepenou ke skořepině, může nastat problém s uchycením. Doporučená MOC cca 700 Kč také není zrovna lidová.
   I přes tyto zápory můžu brýle doporučit. V případě potřeby jsou rychle aplikovatelné a co je v tomto případě důležité, že kromě dobré funkčnosti jsou skladné. Do podsedlovky se vám zajisté vejdou, jen si musíte dát pozor, aby vám volně necestovaly nebo naopak něco netancovalo po nich. V případě nouze se dají vložit do zádových kapes u cestovních bund, nebo je v nejhorším případě můžete schovat na zádech pod ledvinový pás.

   Odkaz na stránky výrobce je zde.

 

 

 

Pozvánka na akci

klikni pro detail

 

Nová Moto Guzzi na podzim

   V Itálii proběhlo setkání dealerů Moto Guzzi, ze kterého prosákly tajné fotografie a pár informací ohledně připravovaného cestovního endura. Továrna vybrala název Stelvio podle světoznámého alpského průsmyku. Novinka bude mít osmiventilový motor z Grisa, jednoramennou kývačku, drátěná kola a vepředu dvě světla připomínající legendární Quotu. Oficiální představení veřejnosti by mělo proběhnout na podzim v Miláně. 

 

 

Bestie s rodokmenem

   V-Max byl jeden z těch strojů, který na svého jezdce nebral žádný ohled, to se všeobecně ví a proto se stal terčem úpravců. Jeden zajímavý kousek postavila firma Motoscoot. Tento V-Max je posledním kouskem tříčlenné kolekce, kterou během několika let v Opavě vytvořili. Hned na počátku stavby se vědělo, že motocykl musí mít letmé rameno a hlavně funkční rám i podvozek, proto veškeré úpravy směřovaly ke zlepšení jízdních vlastností. Kyvka původně patřila nějakému VFR, ale žebra, zpevnění atd. jsou vlastní konstrukce. Druhá doména je podsedlák, který je z R1. Nádrž je celohliníková, při výrobě bylo rozřezáno, poslepováno a ubroušeno kvantum překližky, podle které se pak hliník tepal. Motor je trošku poladěn, ale vesměs ozkoušenými věcmi, jako jsou K&N filtry, šáhlo se na vačky. Výsledkem snažení Motoscootu v oblasti přestaveb je vlastní jedinečná sbírka tří naprosto odlišných koncepcí motocyklů, původně řadový supersport (ZX 10), šestivál cruiser boxer (Valkyrie) a kultovní čtyřválcové véčko (V-Max). V-Maxe uvidíte na výstavě Motocykl v Praze na stánku ČMN v Montované hale.

 

 

Historický průlom nebo slepá ulička?

   Označení mp3 se vžilo spíše pro digitální formát audio. Ten, co ho většina posluchačů obdivuje a většina interpretů nenávidí. Teď si ale budeme muset zvyknout, že MP3 je také italský skútr s prapodivným řešením podvozku, totiž se dvěma dvanáctipalcovými koly vpředu a jedním vzadu. Jestli jde o převratný vynález nebo slepou uličku v motocyklové historii, to se dovíme až za padesát nebo sto let, kdy si při vyslovení „mp3“ buď řekneme, že to byl přece první motocykl se dvěma koly vpředu, jak to mají dnes všechny motorky, nebo nám v hlavě vyvstane pouze vzpomínka na empétrojky, které kolovaly internetem a díky nimž se celá diskografie Beatles vejde na dvě CD. 

 

 

SUZUKI IOM TT 

   Suzuki se chystá vydat speciální edici motorek oslavujících sté výročí Tourist Trophy na ostrově Man (Isle of Man Tourist Trophy). Mělo by se jednat o modely GSX-R 1000/750/600 modelové řady 2007, s unikátním barevným provedením, prostorem pro číslo a nějakým příslušenstvím, třeba konkrétně s výfukem Yoshimura. Pro Suzuki je TT něčím trochu víc než jen legendární soutěží. Samurajům se totiž jako jediným podařilo zvítězit s japonským jezdcem, v roce 1963 se to povedlo Mitsuo Itohovi. Přesnější informace k téhle lahůdkové edici sice budou známy až během ledna, nicméně již nyní je jasné, že z každého motocyklu poputují přibližně čtyři tisíce korun na zdokonalení bezpečnostních opatření na ostrově Man. K mání budou ve Velké Británii.

 

 

 

Technické muzeum bude uzavřeno!

   Tak dlouho jsme varovali před uzavřením Národního technické muzea, až jsme se dočkali. Od pondělí 11. září se totiž návštěvníkům definitivně uzavře a bude trvat nejméně rok a půl, než do něj budou moci technicky založení obdivovatelé znovu vstoupit. Již několik měsíců byla budova souběžně s různými expozicemi opravována, nicméně nyní ji čeká velké finále - konečně totiž bude vypadat tak, jak ji ve třicátých letech navrhl architekt Milan Babuška.
   NTM je coby čtyřpodlažní objekt zapsán do seznamu kulturních památek a od roku 1942 je kompletně renovován poprvé. Kromě modernizace se objeví rovněž prvky, které sice byly navrženy, ale nerealizovány. Hlavní dominantou vstupních prostor bude schodiště se zábradlím v secesním stylu a také kamenné obklady sloupů a stěn ve vestibulu a foyer.

 

 

Temperamentní sběratelé bodů

   O tom, že nás nový silniční zákon a bodový systém poněkud tíží, není pochyb. Nejsme ale rozhodně sami, kdo má s body problémy. Například v Itálii jezdí na skútrech i takoví střelci, kteří během několika pár minut dokáží nasbírat i 144 bodů. Paradoxem je, že italský zákon počítá s maximální bodovou hranicí končící u cifry dvacet.

   Donedávna v této neoficiální "lize" vedl mladík z Bolzana se 116 body, který je dokázal nasbírat během jediné dubnové noci a jak v Itálii jinak, než na skútru. Po této zemi se však prohánějí i mnohem temperamentnější řidiči. Není proto divu, že netrvalo dlouho, než policie odhalila nového držitele tohoto nezáviděníhodného prvenství.
   Jedna z turínských policejních hlídek zaregistrovala jezdce na skútru bez přilby, což samozřejmě není povolené, a snažila se jej zastavit. Po neúspěšných pokusech následovala zběsilá honička po ulicích města, kterou policejní vůz zvládl o poznání lépe. Po pouhé čtvrthodince tak došlo na lámání chleba. Policisté si v daný moment museli připadat jako číšníci. "To máme jízdu bez přilby, pane, to budou tři bodíky. Vaše vozidlo nemá zrcátka, nesvítí, poznávací značka není dostatečně připevněná a nemáte ani povinné ručení. Nerespektoval jste příkaz k zastavení, projel jste na červenou, jel v protisměru a také po pěší zóně. A o rychlosti se asi bavit nemusíme, že?" Takhle nějak mohlo vypadat rozhřešení, které mladíkovi patrně nadobro zničilo vyhlídky na řízení jakéhokoliv motorového vozidla. Pokuta 2300 eur (téměř 70 tisíc korun), 144 bodů a zabavení vozidla jsou opravdu poučným krokem nejen pro bodového krále, ale i pro všechny ostatní horké hlavy.

 

 

Co vy na bodový systém?

   Díky tomu paskvilu, co vymysleli naši zákonodárci, vznikl krásný web zabývající se touto tématikou s kupou příspěvků a rad (viz příspěvek pod tímto) ChceteZmenu.cz. Pokud chcete také vyjádřit svůj nesouhlas s novým zákonem a bodovým systémem, připojte se k petici za změnu, která by alespoň trošku dávala tomuto zákonu smysl! Petici naleznete na uvedených stránkách, přímý odkaz ZDE

 

 

Ochrana a obstrukce při policejní kontrole

   Myslím, že by bylo dobré co nejvíce řidičů informovat o možnostech obrany při kontrole a obstrukcích, které sice body nezachrání, ale alespoň zaměstnají úřady. Budu stručný: hlavní zbraní je požadování kalibračního protokolu, který musí policista předložit na místě a to v ORIGINÁLE (event. notářsky ověřená kopie), dále Vám musí ukázat kalibrační známky na těle měřícího zařízení a jeho hlavě (v praxi to znamená Vás naložit, zavézt k radaru, což na např. na dálnici zabere půl hodiny). Pokud něco z toho na místě nemá, je třeba to uvést do protokolu a měření je neplatné (a lze zvážit podání trestního oznámení za zneužití pravomoci event. pokus o podvod). Dále máte právo žádat o dodatečné přezkoumání měřícího zařízení - to bude sice asi v pořádku, ale radar bude na dva týdny vyřazený - když to tak udělají všichni nebude čím měřit Pokud Vám připadá příslušník při kontrole pod vlivem alkoholu či nějaké látky a uvedete to do protokolu, měl by se neprodleně odebrat na odběr krve, aby toto podezření vyvrátil. V přestupkovém řízení lze také požadovat dokument o tom, že daný příslušník byl proškolen k obsluze radaru a samozřejmě také notářsky ověřenou kopii jeho OP nebo jiného průkazu, aby byla jistota, že je skutečně tím za koho se vydává.

 

 

Budoucnost?

   Píše se sedmý červenec 2007, rok a týden od památné chvíle, kdy vstoupil v platnost Šimonovského silniční zákon, řidiči zvaný „Šizák“. Co se změnilo?

   První měsíc po zavedení Šizáka Češi nasbírali miliony bodů a díky pokutám za „rychlou“ jízdu mnoho z nich po zaplacení pokut klesá pod hranici chudoby. Smutný a typický je případ Josefa K. Jel 1. 7. 2006 po obci 50,001 km/h, byl zaměřen radarem, přišel o dva body a patnáct set Kč (čtvrtina důchodu). Zdrcen usedl do auta, plakal a sledoval tachometr, aby nepřekročil třicítku v Dlouhé Lhotě. Pro slzy neviděl, že obecní strážník Nováček (dříve třikrát trestaný pro znásilnění, loupeže a zpronevěru) stojí (celý den) na začátku přechodu pro chodce. K. vyfásl pokutu pět tisíc a další čtyři body dolů. Pak se zapomněl připoutat a uvázat psa. Řidičák fuč, zadlužil se a spáchal sebevraždu.

   Tři měsíce po Šizákovi končí bez papírů dva miliony řidičů a stát (včetně obcí) vybral na pokutách 105 miliard korun. Stavějí se nové silnice. Řidičské oprávnění si udržují jen bohatší občané schopní kompenzovat potřeby pokutujících.

   Šest měsíců po Šizákovi mnoha uplácejícím docházejí úspory a po silnicích se prohánějí více méně pouze policisté. I jim však jdou především pěší strážníci ve službě po krku, a tak i oni pomalu přicházejí o právo řídit vozy.

   Sedm měsíců: vázne zásobování potravinami a zbožím, mnoho pacientů umírá - chybějí řidiči sanitek. Autobusová doprava zcela zkolabovala, po Praze jezdí posledních dva taxíky. Lidé se rvou o tramvaj. Benzinky houfně krachují.

   Devět měsíců: Češi dojezdili. O řidičák přišel Zdeněk Bambas, šéf dopravní policie. Papíry už nemá NIKDO! Kupují se koně, muly, osli a tažní psi. Na kopnutí kopytem zemřelo více osob, než je obětí dopravních nehod.

   6. 7. 2007. Rozvášněným davem pěších pohanů byl upálen Milan Šimonovský. Marně volal: „Obětujte Šizáka, ne mě!“

 

 

Protest 411: Den pana Klobouka, press info

   Dne 7.7.2006 budou řidiči na českých silnicích mít možnost připojit se k protestní akci proti novému silničnímu zákonu, který vešel v platnost pod číslem 411/2005 Sb. a nabude účinnosti 1.7.2006. Jeho podstatou není pouze zavedení bodového systému, ale celá řada změn, které se dotknou každého, ať řidiče, motocyklisty, cyklisty nebo chodce.

Tuto protestní akci vyhlásila redakce internetového magazínu D-FENS (http://www.dfens-cz.com/).
 
 

                                          Podstatou akce není nic jiného,

                   než důsledné dodržování pravidel silničního provozu.

 

· Nebudeme překračovat maximální povolenou rychlost mimo obec ani v obci a to včetně omezení rychlosti na 30km/h.
· Rychlost maximální je pro nás rychlostí nejvyšší. Pokud si to situace vyžádá, můžeme jet i rychlostí nižší, abychom úroveň bezpečnosti vlastní i ostatních dále zvýšili.
· Budeme maximálně ohleduplní k chodcům na přechodech nebo místech, na která řidič odbočuje, a dopřejeme jim dostatek času na přecházení vozovky.
· Budeme respektovat plnou čáru a to při předjíždění cyklistů, traktorů a jiných pomalu jedoucích vozidel, protože to zákon tak vyžaduje.
· Celkově přizpůsobíme způsob řízení filozofii klidné jízdy.
 
   Cílem akce není způsobit v naší zemi dopravní problémy, proto byl vybrán den s relativně slabším provozem. Pokud by přesto nějaké vznikly, není to vinou těch, kteří pravidla aplikují, ale těch, kteří je tvoří.

   Cílem akce je poukázat na to, že i tak neuspokojivá plynulost dopravy bývá mnohdy vykoupena porušováním nebo obcházením dopravních předpisů  jednotlivými řidiči, zatímco hlavní problém zůstává dlouhodobě neřešen. Za skutečnou příčinu bezpečnostní situace na našich silnicích považujeme špatný stav  komunikací a dopravního značení, nevhodná konstrukční řešení s ohledem na současnou intenzitu provozu a pohodlnost na straně úředníků a policistů, kteří  namísto provádění tolik potřebných technických úprav raději přenášejí vinu na nás řidiče a účelově zde nacházejí jedinou příčinu současného stavu.

   Samozřejmě netvrdíme, že se úplně všichni řidiči chovají vzorně. Postihování asociálních řidičů bylo však možné již před schválením zákona 411/2005 Sb. a  důvody, proč se tak nedělo, je třeba hledat jinde než v platné legislativě.

   Nový silniční zákon shledáváme nepřiměřeně represivním nástrojem, který ve skutečnosti některé popsané negativní jevy dále prohloubí. Zákon zavádí postihy za přestupky, které nikoho neohrožují, neúměrně posiluje pravomoci především obecní policie a jeho uplatnění předpokládá zavedení komplikovaného a drahého úředního aparátu, který všichni uhradíme z našich daní. Systém sledování přestupků skrývá značný korupční potenciál a zastánci zákona nám zapomněli říci, jak je systém proti korupci zajištěný, takže se právem domníváme, že povede k posílení korupce a klientelismu na obecních a městských úřadech.

   Požadujeme, aby nám naši poslanci, zastupitelé a úředníci namísto proskripčního systému a  rozesmátých tváří na billboardech vylepovaných při státem sponzorovaných přihlouplých reklamních kampaních nabídli skutečně účinná opatření ke zlepšení bezpečnosti na silnicích.

   Pokud sdílíte podobný názor a chcete připomenout našim úředníkům a politikům, že je třeba začít z jiného konce, jistě vám nebude činit problém přidat se k  nám. Je nás každý den víc a my všichni jsme připraveni

                           7.7.2006 důsledně celý den

                   dodržovat veškeré dopravní předpisy.

 

 

ZBROJÍ NA NÁS 

   Policie se v následujících měsících bude asi skloňovat ve všech možných pádech. Tak například na přelomu srpna a září budou strážci zákona zbrojit na neposlušné řidiče. Policie totiž hodlá nakoupit lepší motocykly, nové vozy a také desítky radarů.

   Prozatím se hovoří o čtyřiceti Hondách ST 1300 Pan-European, která je i ve světě dosti oblíbená coby policejní náčiní. (až na Británii, kde se jeden policista na Pan-Europeanu zabil a už dva policejní sbory na nich odmítají jezdit...) Na našich silnicích by měla brázdit zejména dálnice. Kromě motocyklů se chystá ještě 82 automobilů Škoda Octavia 1,9 TDI liftback, které budou jezdit "v civilu".
   Přenosných radarů by mělo přibýt zhruba sto a budou instalovány do výše zmiňovaných Octávií. Navíc budou všechny rozhovory policistů s kontrolovanými řidiči nahrávány na diktafon, což by mělo zabránit korupci. Velkým otazníkem však zůstává paměť diktafonů a také fakt, po jaké době se budou tato interview mazat.

 

 

"MĚSTŠTÍ" A "STÁTNÍ" BUDOU SPOLUPRACOVAT 

   První červenec se neúprosně blíží, v platnost vejde nový zákon o provozu na pozemních komunikacích a strážníci městské policie dostanou větší pravomoce. V uplynulých dnech byla podepsána dohoda mezi městskou a státní policií, policisté by měli více spolupracovat při předávání informací o nebezpečných úsecích hlavního města, městští budou odstraňovat problémy v městské dopravě, vážit nákladní automobily a autobusy apod. Státní policisté by se tak měli více věnovat řízení dopravy či řešení dopravních nehod.

 

 

AERO AMERICA PRO JAPONCE

   Italský výrobce MV Agusta přišel s konceptem stroje Brutale pod názvem Aero America. Projevuje se v něm trend současnosti, tedy návrat k retro stylu, a tak má tahle Agusta old-schoolovou polokapotu a jednu koncovku namísto dvou sériových. Jedná se o model určený pro japonský trh, který po retru vyloženě šílí, ale v případě většího zájmu se nevylučuje ani možnost vytvoření konverzního kitu, který by si pak mohli pořídit majitelé "brutálek" po celém světě.

 

 

STOČTYŘICETIKILOVÝ SUPERBIKE!

   Už jste někdy slyšeli o RRV1? Nejspíš ne, ale možná o něm budeme slýchat hodně. Jedná se o model nového italského výrobce Rondine. Kosmický design je dílem Filippa a Marca Nuccitelli a jsou na něm využity znalosti z letectví. Stroj o váze 140 kg bude poháněn čtyřdobým dvouválcovým litrem Ducati, šasí a kyvka jsou z tvrzené oceli a nádrž z karbonu. Akorát si připravte nadité peněženky, silniční verze by měla stát kolem 1.750.000 Kč.

 

 

NEBOJME SE BOJOVAT!

   V Čechách máme velký problém. Byť nikdo neříká, že jsou motorkáři svatoušky (je to stále otázka jedinců než skupiny), v případě nehod se obvykle setkáváme se silnými předsudky typu "Motocyklista pro vysokou rychlost nezvládl řízení" a podobně. A co třeba rozlitá nafta nebo chladicí kapalina? Obojí je mastné a na silnici těžko čitelné, ale i proti nim lze vyhrát.

   Občas mám opravdu pocit, že místo na stroji brázdím koně na Divokém západě. To, co si někteří řidiči dovolují, opravdu přesahuje vše. Připitému řidiči Avie, který si špatně dovře nádrž a po cestě cintá naftu, se nic nestane a motorkář, který na ni v zatáčce vjede, zbudou maximálně oči pro pláč (pokud nemá zrovna smůlu a v daném úseku jsou svodidla). Policie přisoudí vinu nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, pojišťovna nezaplatí ani korunu a střelec s Avií jezdí dál.
   V Anglii se odehrál podobný případ, který však skončil ve prospěch poškozeného. Jistý Angličan položil svou Hondu CB500S právě na rozlité naftě, kterou po sobě zanechal neznámý řidič. Kromě zdemolovaného stroje si odnesl také četná poranění nohou, pro která musel podstoupit 16(!) operací. Rozhodl se kontaktovat MIB (Motor Insurance Bureau - organizaci založenou v roce 1946 za účelem pomoci kompenzace obětem nepojištěných nebo nevypátratelných řidičů), která jeho žádost i přes četná bolestivá poranění jednoduše zamítla. Poškozený proto společně s právníkem připravil rozsáhlý spis proti MIB. S pomocí nezávislých svědků právník dokázal, že rozlitá nafta byla hlavní příčinou nehody. Zástupce jmenovaný ministerstvem dopravy účinkující v dané věci coby soudce pak rozhodl ve prospěch motocyklisty s tím, že MIB je 100% povinna uhradit škody.

 

 

HONDA DEN

   Letošní Honda den se uskuteční v úterý 30. května v Brně a tentokráte to premiérově bude bez novinářů, takže se bude jezdit o to déle. Akce začíná už ráno od devíti, přičemž povolení k vjezdu na trať dají maršálové na konci depa za ten den hned devatenáctkrát. Ale jenom tomu, kdo bude přihlášen, a přihlásit se můžete jen a pouze na webových stránkách české Hondy - registrace začínají tento pátek a po zkušenostech z minulého roku s přihláškou neváhejte, jinak se na vás nedostane!
   Každý účastník má právo na dvě jízdy, přičemž může buď obě absolvovat na svém stroji, nebo si na jednu z nich půjčit nějaký testovací stroj. K dispozici budou Fireblade, CBR600RR v barvách Telefonica, VFR, malé i velké CBF a šestistovkový Hornet. U "testovaček" počítejte s kaucí 25 000 Kč, jinak je vše zdarma včetně okruhové školy Ondry Lelka. Z dalších akcí jmenujme ještě předváděčky helem Shark, stánek s pneumatikami Dunlop, exhibice na streetfighteru a trialu a vynechat nemůžeme ani předváděčky skútrů a malých motocyklů v prostorách depa.

 

 

ELEKTRICKÁ KROSKA - 28 KONÍ 

   O tom, zda se časem z motokrosových tratí bude rozléhat zvuk dobíjecích naftových generátorů namísto dvou- a čtyřdobých klasických motorů, můžeme prozatím jen polemizovat. Nicméně i tak je na světě stroj GoBlade XT3 vycházející z loňského prototypu T3. Baterie vydrží při životě až tři hodiny, výkon motoru odpovídá 28 koním a podvozek zajišťují tlumiče Öhlins. Prozatím se tento stroj bude prohánět všude tam, kde to klasickým benzíňákům znemožňují protihluková nařízení. Co z toho bude časem, je ve hvězdách.

 

 

APRILKA KUTÍ DESIGN

   Oceněný italský designer Sergio Robbiano, otec Bimoty DB5 v současnosti pracuje na designu čtyřválcového superbiku Aprilia. Neočekávejme však nějakou podobnost s DB5. Designér se k tomu vyjádřil, že půjde o agresivní jednoduchost, avšak odproštěnou od posledního projektu.

 

 

ZÁVODY SKÚTRŮ - BLÝSKÁ SE NA LEPŠÍ ČASY

   Skútry a jejich závody mají ve světě o mnoho silnější a hlavně delší historii, než je tomu u nás v Čechách. Důvod je prostý. V době, kdy jsme cinkali klíčema na Václavském náměstí, se po světě již dávno honily skupinky nadšenců po okruzích a sbíraly body.

   Vše začalo průkopníky v podobě výrobců Lambretta a Vespa již v šedesátých letech. Skutečné závody však přišly až v letech sedmdesátých, kdy vznikly asociace a organizace, které daly závodům dnešní podobu.
   V Čechách se konaly první závody v roce 1997 pod názvem Polini Cup. Jezdci sice museli mít licence, ale v podstatě mohl jezdit kdokoliv. Šlo jen o to, aby závody měly nějaký řád a regule. Pravidla byla převzata z Itálie a jely se dvě kategorie - 70 cm3 s libovolnými úpravami a mopedy, které zde v té době převládaly. V následujících dvou letech se odjezdily kompletní seriály a v roce 2000 pohár skončil. Tehdy v obou třídách jezdilo 20-25 jezdců na okruzích v Písku, Vysokém Mýtě, Sosnové a Českých Budějovicích.
   Až loni, po pětileté pauze, se objevily další závody - Scooter Cup pod zastřešením AYK Racing, už jako čistě amatérské závody, kde pouze složíte startovné a můžete jezdit. Letos začal druhý ročník Scooter Cup 2006 prvním závodem v Písku. Ve čtyřech kategoriích je zatím přihlášeno téměř pět desítek závodníků, kteří se perou o každý centimetr trati. A díky bohu, i lidé začínají přicházet na to, že hezké závody mohou být i se skútry, a leckdy kroutí hlavami, co vše lze s takovým náčiním předvádět.

 

 

HUBERTKA  '06

   Připravujeme 11. ročník našeho domácího motosrazu, který se bude konat 15. - 16.4.! Touto cestou chceme poděkovat partnerům akce:

ENESPO Vratimov Brány, vrata, žaluzie enespo.cz
AUTO PONČÍK Autoservis, pneuservis auto-poncik.com
SUZUKI H3 Paskov Prodej motocyklů a doplňků h3moto.cz
ČSOB Leasing Ostrava   csobleasing.cz

 

 

MOSTECKÝ POLYGON I PRO MOTORKY 

   Otevření polygonu na okruhu v Mostě způsobilo nemalý rozruch mezi majiteli aut, ale nás motorkáře nechalo chladnými. Ani nedávná tisková zpráva o školení hasičů nás neuspokojila, byť je hezké, že bojovníci s ohněm od nynějška dojedou třeba smykem, ale včas. Jaké možnosti zdokonalení motorkáře tedy polygon nabízí?

   Již od slavnostního otevření polygonu jsme měli pochybnosti o tom, zda nám do budoucna bude mít vůbec co nabídnout, a tak jsme se zeptali rovnou toho nejpovolanějšího: Jiřího Patery, šéfa firmy HCT, která provádí na Polygonu kurzy bezpečné jízdy.
   "Pro motorkáře připravujeme jednodenní kurzy, maximální počet účastníků v jednom běhu bude dvanáct. Výcvik se bude skládat z teoretické přípravy na učebně a jízdy na trialových nebo jim blízkých motocyklech (jedná se o nákupu Trickerů), kde půjde zejména o nácvik rovnováhy a správného dívání se. Na závěr se všichni dostanou i k jízdě po okruhu, to už ale na vlastním motocyklu," řekl nám Jiří Patera. "Rádi bychom rozjeli jakousi vyšší školu jízdy a máme k tomu i dobré předpoklady, na přípravě kurzu se aktivně podílel několikanásobný mistr ČR v trialu a showman Míra Lisý a také několikanásobný mistr ČR a účastník MS ve stuntridingu Marek Matoušek, oba by měli v kursech působit jako instruktoři," dodal.
První kurs je naplánován na květen a nejspíš se do něj přihlásí i celá redakce ČMN, takže bacha, moc volných míst nezbyde!

 

 

MOTOCYKEL VE STÍNU AUT 

   Slovenská výstava Motocykel se s tou pražskou, co se velikosti týče, nedá vůbec srovnávat a možná i právě proto je přidružená k tamnímu Autosalonu. V pavilonech motorek A0 a A1 vystavovali Harley-Davidson, Honda, Yamaha, Kawasaki, KTM, Ducati, Polaris, Kymco, Yuki a Pro Biker CZ, přičemž k tomu nejzajímavějšímu patřily stánky KTM a Hondy, Suzuki a BMW dokonce neměla samostatnou expozici, a tak jejich stroje stály mezi automobily. S podivem je, že na výstavě nebyl ani jeden zástupce "olejářů", což k automobilům a motocyklům prostě patří.
   Celkem se v Bratislavě sešlo přes 200.000 příznivců motorů a rychlých kol, přičemž motorkářů z tohoto počtu bylo necelých dvacet tisíc.

 

 

R1 CUP I U NÁS

   O tom, že se v Německu jezdí povícero značkových pohárů, jsme psali již několikrát. Dokonce i o tom, že takový R1 Cup se jede i na našich okruzích. Letošní druhý ročník není výjimkou a na českou půdu se er-jedničkáři podívají hned čtyřikrát z osmi případů. Příjemné je, že jarní rozježdění (tedy podnik, který se do vlastních závodů nezapočítává) začíná u nás v Mostě, třetí závod se jede v Brně v červnu (bývá hezky, tak uvidíme, jak to letos vyjde) a celý seriál je dokonce v Česku zakončen hned dvojicí závodů. Jenom pro zopakování, než se vrhneme na kalendář - startovat se může na Yamahách R1 r.v. 2004 a mladších, závodní set (tedy motorka plus kit plus třeba komplet závodní obleček) vyjde na řádově 16 000 éček.

Kalendář:
21.-23. dubna         Most    trénink
25.-28. května         Lausitzring (D)    1. závod
9.-11. června          Hockenheim (D)    2. závod
16.-18. června        Brno    3. závod
14.-16. července    Oschersleben (D)    4. závod
4.-6. srpna              Pannoniaring (H)    5. závod
8.-10. září               Most    6. závod
29. září-1. října       Brno    7. závod

 

 

RADIÁLNĚ UŽ I NA SKÚTRECH

   Španělský výrobce brzdových komponent Galfer připravil vskutku velkou libovost pro vyznavače ladění skútrů. Jedná se o brzdovou sadu obsahující radiální čtyřpískový třmen, redukci na "radiál", destičky a kotouč o průměru 220, 240 nebo 250 mm. Samozřejmé záleží, pro jaký model je kit určen. V úvahu přicházejí Yamaha Aerox/MBK Nitro, Yamaha BW´s, Peugeot Speedfight, Gilera Runner 50/125/180 a Aprilia SR 50R. Sada je již na trhu a stojí zajímavých 11 385 Kč.

 

 

RS 550 MÁ NADOBRO ODZVONÍNO 

   S dvoutakty bude dřív či později konec, protože přísné limity EU je prostě a jednodušše vyhubí, což by znamenalo mimo jiné konec oblíbeného závodního náčiní Aprilia RS 250. Proto se konstruktéři vydali cestou pokusů, kdy se snažili převzít véčkový dvouválec ze supermota SXV 550 a na závodní dráze představit nový model RS 550. Z pokusu se však nakonec stal omyl, a tak si to v Aprilii soukromě odpískali a ke slovu bude muset přijít opět čistý list papíru, na kterém snad konečně vzejde stroj, který bude nejen schopen života, ale i konkurence.

 

 

HYPERMOTARD DESIGNEM ROKU 2005 

   Motocyklová asociace designu od roku 2001 každoročně uděluje ocenění v oblasti motocyklového designu. V loňském roce si prvenství odnesla Ducati Hypermotard, a to když dvojnásobným počtem bodů doslova převálcovala velmi očekávaný koncept MT-0S od Yamahy. O tom, že jde o prestižní ocenění, svědčí na 70 členů skýtající porota složená z designérů a významných osob z řad tisku a samotných výrobců. Pro stokoňovou a pouhých 175 kilogramů těžkou Ducati to však nebylo první ocenění. Již při představení na listopadové výstavě v Miláně obdržela uznání v podobě "Best of Show".

 

 

ZÁVODĚNÍ NA TŘETÍ 

   Když před dvěma roky přišla Kentoya s dostupným závoděním, slevou na nákup "závodního" náčiní a odstartovala první ročník Freeride Cupu, byla to bomba. Tenkrát se závodilo na Triggeru v terénu. Loni se na stejných strojích jezdilo supermoto, ovšem letos to bude něco úplně jiného. Tento rok dají totiž "kentoyáci" nažrat asfaltu skútrům, navíc pod záštitou ÚAMK a opět s účastí týmu ČMN!

   Kentoya se s Freeride Cupem III vrací k počátkům svého obchodního úspěchu - skútrům, což s sebou nese spoustu výhod. Jedná se o jezdecky nejsnazší, přitom atraktivní a opět ne moc drahou záležitost a trať pro houf skútrů lze postavit na každém výstavišti. A tam obvykle bývá hodně lidí, kteří jsou k pořádnému závodění potřeba víc než cokoliv jiného.
   Za závodní náčiní tentokráte poslouží padesátky, což, převedeno na repertoár Kentoyi, jsou čtyřdobý model Zoom a dvoudobé Zoom2 a ostrý XOR. Skútr je oblíbeným nástrojem pro "tůnění", hezky česky přeloženo, ladění. Proto byly vytvořeny dvě závodní kategorie (nikoli už tedy věkové, jako tomu bylo u prvního KFC). Jedna se jmenuje Street Legal, což jsou sériové Zoomy a XORy na lepších gumách, bez zrcátek a s přelepenými světly, a ta druhá, zajímavější, Street Illegal. Tady zase musí zůstat základ Kentoya, jinak si můžete tůnit, jak je libo. V obou kategoriích ale platí, že na strojích nesmí být ostré hrany, aby se závodění netransformovalo na jatka.
   Pozitivní je i fakt, že k závodění nemusíte mít žádné licence ani potvrzení od doktorů, stačí vám řidičské průkazy, integrální helma a svolení od rodičů pro piloty mladší 18 let. Pak už stačí jen pár stovek na benzín a vstupné do závodu. Potřebovat budete ještě chrániče loktů, kolen a páteře, ale ty vám možná "kentoyáci" půjčí, sledujte dění na oficiálním webu KFC III.

   Termíny závodů:
11. března 2006 - při výstavě Motocykl v Praze na Výstavišti
23. dubna 2006 - při výstavě Auto Praha na výstavišti v Letňanech (+ tuning večer)
květen 2006 - 24hod Offroad Maraton
4. června 2006 - při výstavě Autotec v Brně

 

 

"TŘIAPŮLE" S ELEKTRICKÝM STARTÉREM

   Vcelku zajímavá zpráva prosákla z Týnce nad Sázavou, která potěší stávající majitele třistapadesátek typů 638 až 640. Ti již brzy budou moci říci sbohem klasickému nakopávání. Samozřejmě jen v případě, že si pořídí sadu dílů pro úpravu na elektrický startér.

   Kit pro úpravu stroje v ceně šesti tisíc korun bude obsahovat nové levé víko motoru s těsněním, upravený držák motoru, startér, převodová kola, pravý ovladač na řídítka a samozřejmě návod. Ten se bude hodit těm zručnějším z nás, ostatní asi raději svěří svého dvoudobého miláčka podnikovým prodejnám a dealerům. Po technické stránce se změní obsah olejové náplně převodovky o 1,2 litru a pohodlí elektrického startování bude vykoupeno nefunkčnosti mechanického otáčkoměru, kterému na víku chybí vývod.
   Již v současnosti se připravuje výroba a první pohodlní majitelé třistapadesátek se budou moci vydat pro své elektrické startování již během dubna.

 

 

DALŠÍ EXTRAVAGANTNÍ ITAL 

   Na Apeninském poloostrově snad do designu a konstrukce motorek dělá každý druhý trochu vzdělanější Ital.

   Na druhou stranu se musí nechat, že jim to tam docela jde. Znáte třeba firmu CR&S? To je zkratka Café Racers & Superbikes a tuhle firmu založil už v roce 1992 Roberto Crepaldi, který si v ní chtěl ventilovat své nejdivočejší vášně k motocyklům. Firma spolupracovala také s Johnem Brittenem. Nedávno firma představila své nové dítko – motocykl nazvaný Vun. Motocykl s trubkovým (jak jinak, v Itálii) rámem pohání jednoválec o objemu 652 kubíků, který fabrika nabízí ve standardní (54 koní), seškrcené (34 k) a „natuněné“ (68 k) verzi. Se suchou hmotností 135 kilogramů zajímavá kombinace. Vyrábí se stovka kusů ročně, cena je kolem 13 000 eur.

 

 

KAWAŠÍLENOST

   Zdá se vám sériová Kawasaki ZX-10R pomalá a nudná? Patříte k šílencům, kterým neustále chybí koně? Pak potřebujete nějaký velký doping pro motor.

   Jako první se nabízí osvědčené turbo. Ve Velké Británii, konkrétně v Bokinghamu v hrabství Berkshire, sídlí firma Big CC Racing, která s tímhle druhem přeplňování má bohaté zkušenosti, s oblibou si bere do parády třeba Hayabusy. Ale ani jiné motocykly neopomíjí, naposledy se pochlubila právě turbodmychadlem Garrett namontovaným na zelené šílenosti ZX-10R. Ve spolupráci s jinými vstřikovacími jednotkami a motormanagementem Motec byste z litrového čtyřválce měli dostat mezi 450 až 500 turbo koníky! Před jízdou doporučujeme sepsat závěť.

 

 

KOLIK TOČÍ R6?

   Nová Yamaha R6 drží rekord mezi sériovými šestistovkami, co se dosažitelných otáček týče. Tedy alespoň to tak Yamaha prezentuje.

   Na budíku téhle novinky pro rok 2006 začíná červené pole při 17 500 otáčkách, přičemž omezovač zasáhne v okamžiku, kdy se ručička dotkne osmnáctky. To jsou ovšem informace, které vám dává otáčkoměr.
   Kolegové z anglického týdeníku MCN již měli novou R6 v parádě a součástí srovnávacího testu s Kawasaki ZX-6R byl i duel na motorové brzdě. Kawasaki naměřili 109,1 koně na zadním kole při 13 900 otáčkách, graf Yamahy ukázal dokonce 112,5 koně při 14 200. Toto měření ovšem ukázalo ještě jednu zajímavou věc. Při odbržďování motocyklů na dynamometru se motor točí až do omezovače. Čtyřválec Kawasaki "zaškytal" při necelých 15 tisících, ovšem Yamaha skončila jen o kousek dále, při 15 900 otáčkách! Otáčkoměr na palubní desce ale hlásil 18 tisíc. Tak kolik vlastně točí?

 

 

BRUTLITA ZE ZSCHOPAU

   To, na co se díváte, není přestavba odněkud z Anglie, ale koncept představený u nás velice dobře známou německou značkou MZ.

   Technicky sice vychází z litrového Super Fightera, ale jinak by SFx, jak se tento stroj jmenuje, měl být úplně novou interpretací streetfightera zahrnující všechny prvky typické pro MZ: jednoduchost, robustnost a nezaměnitelnost. Uvidíme, jestli se MZ odváží vypustit SFx do sériové výroby.
   Projekt je dílem designera Jense vom Braucka, který je zodpovědný za vzhled MZ od začátku loňského roku. Z jeho pera pochází mj. facelift stopětadvacítkových modelů (Mig, Gangsta) a mezi jeho designérské zásady patří odhalený rám, většina komponentů umístěná kolem hlavy řízení a minimalizace prvků.

 

 

TOMU ŘÍKÁM DODRŽOVÁNÍ PRAVIDEL... :-)

 

 

GSX-R PRO ZÁVODNÍKY

   Suzuki má závodní verzi supersportu GSX-R 600! Stroj, kterého se dožadují maniaci po celém světě, se ale bude prodávat pouze v zemi vycházejícího slunce a pouze závodníkům. Ovšem pozor, motocykl není vybaven žádnými "racing" finesami, jeho hlavní přínos je ve velice nízké ceně, která je řádově v přepočtu o nějakých 130 tisíc korun nižší. Toho bylo dosaženo vynecháním pro okruhové ježdění nepotřebných světel, zrcátek, stupaček spolujezdce apod. Vedle tohoto stroje se pro závodní účely budou prodávat i odstrojené sedmsetpadesátky a litry.

 

 

SPECIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ PRO MOTORKÁŘE

   Mnozí z nás to zažili na vlastní kůži. Po koupi starší motorky jsme šli do pojišťovny zařídit povinné ručení a jen tak mimochodem se zeptali, co že by stálo havarijní pojištění našeho miláčka. Po vyřčení roční sumy pracovníkem pojišťovacího ústavu se nám zatmělo před očima. Poté jsme sjednali ručení a s díky odešli. Pojišťovna Kooperativa se nyní snaží vyjít bikerům vstříc.

   V nabídce má totiž pro nastávající sezónu širokou nabídku různých typů pojištění (jak ručení, tak i "havarijky"), které je šité na míru pouze motorkářům.
Každá smlouva o havarijním pojištění je individuálně "stavěna na klíč" každému jezdci. Ušetřit se dá například tím způsobem, že si pojistíte "jezdění" pouze od dubna do listopadu a zbytek roku parkujete v garáži, kde je ovšem motorka pojištěna proti odcizení, živelním nebezpečím atd.
   Upustilo se od rozdělování dle objemu motoru, vychází se spíše z typového rozdělení dle druhu stroje. Obecně totiž platí, že např. supersporty havarují daleko více než třeba velké cruisery. Cenu pojistky ovlivní vedle ceny nového stroje a zabezpečovacích zařízení také vybavenost motocyklu třeba padacím rámem nebo silonovými špunty u motorek s kapotami. Čím vyšší věk mašiny, tím méně ročně zaplatíme.
   Zvýhodněni jsou také zkušení řidiči nad 21 a ještě více nad 27 let. Bonusy za celoroční jízdu bez pádů jsou samozřejmostí a převádí se i při přechodu od jiné pojišťovny, takže o výhody za roky bez nehod nepřijdete. Například sezonní pojištění (jezdění od dubna do listopadu) nového Fazera 600 s alarmem, imobilizérem a mechanickou zábranou přijde řidiče staršího 27 let první rok na 8485 Kč, další roky se načítají bonusy, které mohou dosáhnout až 50 procent. Součástí havarijního pojištění je také množství asistenčních služeb pro případ poruchy nebo nehody doma i v zahraničí. Pojištění bude možné sjednat také přes internet na stránkách České motorkářské organizace www.czmo.cz. Konečně rozumné pojištění!

 

 

ZÁVODNÍ LUXUS

   Superbikeři a podvozkoví maniaci, jásejte a střádejte. Švédský Öhlins v Miláně představil nový typ předních vidlí FG 670 pro motocykly třídy superbike, který nahrazuje doposud používaný a úspěšný FG 570.

   Jenomže vývoj nezastavíš, takže "šestsetsedmdesátky" jsou zase o trochu blíže absolutnu. Díky lehčím vnitřním i vnějším trubkám na váze ukáží o půl kila méně než jejich předchůdkyně, přičemž jasně rozeznatelné jsou podle spodních částí s jiným designem. Nový tvar mají i vrchní "záklopky", ale to z dálky jen tak nevidíte.
   Kvůli vzhledu si tyhle vidle ale samozřejmě nikdo kupovat nebude, jde o funkci a v téhle oblasti se pracovalo nejvíc. FG 670 mají trochu jinou (samozřejmě lepší) základní charakteristiku a dají se snadněji přenastavovat. K tomu, abyste si je vyladili přesně pro svoje potřeby, vám je nápomocen i nový, detailnější manuál. A cena? Kdo se ptá, ten si je nemůže dovolit.

 

 

MV SUPERMOTO? 

   Údajně jen málo chybělo a dočkali jsme se nového stroje z dílen MV Agusty, potažmo od geniálního designéra Massima Tamburiniho.

   Ten se poslední dobou věnoval konstrukci a designu unikátního supermotarda, který měl být vystaven na veletrhu v Miláně. Ovšem nestalo se tak a zlí jazykové tvrdí, že to bylo kvůli použitému 510kubíkovému jednoválci z Husqvarny. Nejvyšší bossové totiž rozhodli, že tento motor není důstojný exkluzivitě značky a že do tohoto stroje by více pasoval motor s větším objemem i počtem válců.

 

 

DAKAR OPĚT S ČESKOU MOTOÚČASTÍ

   Předvánoční shon je pro většinu z nás každoročním tvrdým oříškem. Nicméně jsou i tací, pro které ten pravý zátah začíná až koncem kalendářního roku. Nemířím teď nikam jinam, než na nejznámější dálkovou rallye - slavný "Dakar", který se pojede již poosmadvacáté.

   České barvy bude na motocyklu KTM 450 Rally hájit šestinásobný účastník tohoto závodu Ivo Kaštan, a to již potřetí v barvách Gauloises. Jeho stroj je identický s loňským, došlo pouze k důkladné repasi. "Stroj jsem si složil sám. Oproti loňsku mám tedy výhodu v tom, že ho znám do poslední podložky," řekl Kaštan. To je pro jeho účast velmi důležité, jelikož nemá mechaniky. Krom toho se pravidla dakarské rallye zpřísnila. Vše se odehrává okolo GPS, která má nyní mnoho funkcí. Kromě oproti předchozím ročníkům okleštěné navigaci hlídá například povolené rychlosti (maximálně 160 km/h), umí telefonovat a zejména vysílat údaje o pozici jezdce. V případě nouze může závodník zadat i jakýsi "bezpečnostní" kód, jehož použitím však může být penalizován či dokonce diskvalifikován. To vše přidá Dakaru na zajímavosti.
Letošní ročník startuje na Silvestra v portugalském Lisabonu. Závodníci pojedou přes Španělsko, Maroko, Saharu, Mauretánii, Mali, Guineu do senegalského Dakaru. Za patnáct dní absolvují přes 9 tisíc kilometrů.

 

 

SHEENE MÁ REPLIKU

  Zajímavou akci provedla letos britská Suzuki ve spolupráci s týdeníkem        MCN. U příležitosti padesáti let existence "britských motocyklových novin"   se do prodeje dostalo padesát kusů modelů Suzuki GSX-R 750 ve speciálních barvách Barryho Sheena, tedy závodníka, který byl se značkou Suzuki pevně spjat. Každý motocykl má své pořadové číslo a certifikát pravosti a navíc k němu dostanete zarámovanou kopii vůbec prvního vydání MCN z listopadu 1955. To ale není vše. Koupí stroje (stojí stejně jako běžné GSX-R) přispějete na CLIC, charitu na dětskou leukémii, kterou měl Sheene během své závodní kariéry pod patronací.

 

 

PRINCOVÉ JSOU BIKEŘI

   Mezi motorkáři najdeme spoustu veřejně známých lidí, do kterých bychom to vůbec neřekli. Že jezdí Petr Hapka nebo Janek Ledecký, to je profláklá věc, ale věděli jste, že motorky jsou i v britské královské rodině? Princ Harry přednedávnem oslavil 21. narozeniny a při té příležitosti se v jednom interview vyznal ze své lásky k jedné stopě. Harry vlastní Yamahu DT 125 a jeho starší bratr William pro změnu Yamahu XT 600 a často se na nich prý prohánějí na farmě jejich otce v Gloucestershiru. William byl dokonce loni vyfotografován v sedle Triumphu Daytona 650. A jejich dědeček, vévoda edinburský? Ten zase bývá vídán, jak objíždí palác na malé padesátce.

 

 

VALENTINO TELEVIZNÍ HVĚZDOU

   Valentino Rossi si opět vyzkoušel motocykl jiné značky. Tentokráte vyměnil svou Yamahu M1 za policejní BMW R1150RT.

   Stalo se tak při natáčení nové reklamy pro italskou telekomunikační společnost Telecom Italia, která poběží výhradně v Itálii, takže pokud jste Valentinovými zarytými fanoušky, musíte za zážitky na jih. V televizním šotu propagujícím nový mobilní tarif figuruje Valentino jakožto policista na motocyklu, který svůj pozdní příjezd na místo určení kvůli složité dopravě v Římě vtipně komentuje poznámkou: "Nejsem Valentino Rossi..."

 

 

DUCATI ZTRÁCÍ PENÍZE

   Italská Ducati letos v prvním pololetí prodělávala. Podle zprávy, kterou zveřejnila sama firma, byl důvodem finanční ztráty vývoj směnných kurzů a slabší prodej jejich motorek. Například tržby z prodeje nových mašin poklesly ve srovnání s loňskem o patnáct procent. Ducati za celý letošní rok očekává ztrátu před zdaněním kolem dvou milionů eur.

 

 

GSX-R MÁ KNIHU

   V motorkářském světě je mnoho věcí, které se časem staly pojmem či kultem.

   Jedním z nich je bezesporu model GSX-R od Suzuki, který letos slaví již dvacetileté výročí od doby, co vyjel první dvouoký model s motorem o objemu 750 kubíků. Dalo se čekat, že toto "životní jubileum" neprojde bez povšimnutí jak u samotné značky, tak u milovníků této ikony. Pro knihomoly máme dobrou zprávu, britské vydavatelství David Bull Publishing prodává pěknou, téměř dvousetstránkovou publikaci nazvanou "Suzuki GSX-R: a legacy of performance", kde na kvalitním papíře najdete spoustu zajímavých fotografií a informací. Předmluvu nepsal nikdo menší než Kevin Schwantz.

 

 

NOVÉ DUNĚNÍ NA OBZORU

   Na trh se těší motocykl s doposud největším motorem do V od Yamahy: XV1900 MIDNIGHT STAR. Pro sezónu 2006 Yamaha připravuje motocykl s twin-véčkovým, vzduchem chlazeným motorem s vysokým kroutícím momentem. Motor o objemu 1854cc bude uložen v nadčasovém, dlouhém a nízkém high-tech hliníkovém rámu. Se svými technickými lahůdkami jako třeba EXUP (u cruiseru použit poprvé) a stylem provedení "retro futuristic cruiser" se zdá, že na trh přijde opravdový klenot.